vaizdo irasymas

Šiuolaikiniai vaizdo įrašymo įrenginiai: kokį pasirinkti?

 

DVR – tai skaitmeninis vaizdo įrašymo įrenginys, kuris analoginį vaizdo kamerų signalą paverčia skaitmeniniu ir įrašo į kietąjį diską. Šiuolaikinėje rinkoje galima įsigyti begalę įvairiausių skaitmeninių įrašymo įrenginių. Vartotojui neretai kyla klausimas: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Į kokius parametrus atkreipti dėmesį? Kokios tendencijos vyrauja šiuo metu? Skaitmeninius įrašymo įrenginius galima suskirstyti į dvi grupes: ekonominės klasės ir profesionalius, tačiau nėra nustatytų kriterijų, pagal kuriuos šie įrenginiai būtų priskiriami vienai ar kitai klasei. Tarkime, niekur nenustatyta, kad profesionalūs įrašymo įrenginiai turėtų perteikti „gyvą“ vaizdą visais kanalais maksimalia raiška ir kad būtų galima įrašyti maksimalų kadrų skaičių. Ekonominės klasės įrenginiai dėl savo riboto procesoriaus pajėgumo dažniausiai nusileidžia profesionaliems įrašomų kadrų skaičiumi, raiška ir funkcionalumu, bet yra pigesni.

Vienas iš pagrindinių tokių įrenginių parametrų yra įrašomo vaizdo kadrų skaičius. Šis parametras turėtų būti vienodas visiems kanalams, esant maksimaliai D1 (720 x 576) raiškai. Labai dažnai ekonominės klasės įrenginių reklamose tvirtinama, kad įrenginys gali įrašyti „gyvą“ vaizdą, bet mes paprastai neatkreipiame dėmesio į tai, kad realaus laiko įrašas išsaugojamas kietajame diske CIF (352 x 288) formatu. Prireikus peržiūrėti tokį įrašą, matytume keturis kartus mažesnės raiškos vaizdą nei tą, kurį užfiksavo vaizdo stebėjimo kamera. Labai keista matyti skaitmeninius ekonominės klasės įrašymo įrenginius, pristatomus kaip galinčius vaizdą įrašyti 8 ar net 16 kanalų D1 raiška, o panagrinėjus atidžiau paaiškėja, kad jais galima įrašyti tik 2 kanalus D1 raiška, o visus kitus – CIF formatu. Tokiu atveju galbūt būtų tikslinga įsigyti įrašymo įrenginį, kuris kiekvieną kanalą įrašo ne mažiau kaip 12 kadrų per sekundę D1 raiška. Profesionalus skaitmeninis įrašymo įrenginys turėtų įrašyti „gyvą“ vaizdą (25 kadrai/sek.) visais kanalais maksimalia D1 raiška.

Ne mažiau svarbu įrašymo įrenginio funkcionalumas, greitaveika ir lustų rinkinys (angl. Chipset). Funkcionalumas priklauso nuo aparatinės programinės įrangos savybių. Įrenginys turėtų sugebėti įrašinėti pagal judesio detekciją, aliarminius įėjimus, tvarkaraštį, individualiai nustatyti kiekvieno kanalo įrašymo savybes, kadrų skaičių, perduodamą vaizdo srautą per tinklą į nuotolines stebėjimo vietas, siųsti pranešimus apie gedimus ir pan. Greitaveika priklauso nuo įrenginio procesoriaus. Pažangiausiuose skaitmeniniuose įrašymo įrenginiuose naudojamas dviejų branduolių procesorius (dual Core), kuris užtikrina ne tik greitą duomenų apdorojimą peržiūrint vaizdo įrašus, bet ir turi įtakos glaudinimo H264 (vaizdo suspaudimo) savybėms.

Profesionalūs skaitmeniniai įrašymo įrenginiai turėtų sugebėti atvaizduoti visų kanalų vaizdo įrašus vienu metu su galimybe išdidinti kiekvieną vaizdą peržiūros metu. To negalima atlikti ekonominės klasės įrenginiuose. Neretai pasitaiko, kad tokiuose įrenginiuose galima peržiūrėti tik vieną vaizdo kanalą vienu metu arba visus kanalus labai maža raiška, be galimybės padidinti pasirinktą kanalą. Bet yra ir tokių ekonominės klasės skaitmeninių įrašymo įrenginių, kurie vienu metu atvaizduoja pažymėtą vaizdo kanalą maksimaliu greičiu, o visus kitus – 1–2 kadrų/sek. greičiu. Tai visiškai tenkina dabartinius vartotojus.

Nuo lustų rinkinio priklauso vaizdo „išpakavimas“ ir atvaizdavimas ekrane. Šiuolaikiniuose ekonominės klasės įrašymo įrenginiuose plačiai naudojami HI3515, o profesionaliuose – HI3531 lustų rinkiniai, kurie leidžia prijungti kameras, turinčias daugiau TV eilučių. Tai žymiai pagerina vaizdo kokybę, kontrastingumą, spalvingumą ir detalumą. Lyginant 650 ir 700 TV eilučių vaizdo stebėjimo kameras su naujais lustų rinkiniais, aiškiai matyti net 50 TV eilučių skirtumas.

Kadangi vaizdo monitorių raiška didėja, atsiranda poreikis vaizdo kameras stebėti dideliuose monitoriuose. Ir profesionaliuose, ir ekonominės klasės skaitmeniniuose įrašymo įrenginiuose turėtų būti galimybė prijungti analoginius, VGA, HDMI (didelės raiškos) monitorius. Šiuolaikiniai įrenginiai privalo turėti tinklinę sąsają. Tokias sąlygas diktuoja rinka. Daugelyje įrašymo įrenginių „gyvą“ vaizdą ar įrašus galima peržiūrėti naudojantis naršykle. Tačiau pasitaiko įrenginių, kuriais neįmanoma per tinklą vaizdo perduoti maksimalia raiška arba vaizdo įrašą vienu metu gali peržiūrėti tik vienas vartotojas. Ne visiems vartotojams patogu naršyklėje peržiūrėti vaizdą, todėl gamintojai kartu su įrašymo įrenginiais siūlo savo programinę įrangą, kuri leistų patogiai peržiūrėti įrašą, valdyti vaizdus, programuoti patį įrenginį. Vis dažniau atsiranda poreikis patį vaizdą ir įrašus stebėti per mobiliąsias aplikacijas mobiliajame telefone.

„Gyvo“ vaizdo peržiūrą dabar gali pasiūlyti beveik kiekvienas gamintojas, o įrašų peržiūra mobiliajame telefone pasigirti gali ne bet kas. Ekonominės klasės įrenginius vartotojas renkasi tada, kai neturi daug kamerų, nereikia stebėti detalaus vaizdo, nėra poreikio laikyti didelės apimties įrašo archyvą.

Vartotojas yra susidaręs nuomonę, kad profesionalus skaitmeninis įrašymo įrenginys yra gerokai brangesnis nei ekonominės klasės, tačiau vis daugiau vartotojų renkasi realaus laiko įrašymo įrenginius, nes jų kainos skirtumas yra tikrai nedidelis.

Dar kiti puslapiai